Kde sa vzali šperky a aká je história šperkárstva?

Najprimitívnejšie podoby šperkov sa objavili už veľmi dávno. Ich história siaha približne 40 000 rokov dozadu. Jednoduché  závesné predmety boli nie len ozdobou tela, ale slúžili aj ako ochranné amulety a predmety náboženských obradov. Vyrábali sa z materiálov bežne dostupných v prírode, akými boli hlina, kosti, kameň, či lastúry. Keďže prví ľudia nepoznali takmer žiadne techniky, šperky prevŕtavali a sekali. Postupne ako sa viac a viac oboznamovali s prostredím, v ktorom žili nachádzali aj nové materiály a techniky vhodné na výrobu prvých "klenotov".

To sa začalo postupne diať okolo 4. tisícročia pred Kristom v začínajúcej dobe bronzovej. Objavili sa nové materiály, bronz, meď, cín, zlato a striebro, sa spracovávalo tepaním a odlievaním. Zo spoločnosti sa postupne vyčleňovali zruční remeselníci, neskôr známi ako klenotníci. Portfólio vyrábaných šperkov doplnili náramky, náušnice, náhrdelníky, či prstene. Tie vyčleňovali vysoko postavených nositeľov od bežného ľudu. Mnohé veľkolepé kusy sa nosili ako prejav politickej sily. Šperky často v sebe niesli magické ochranné nápisy, postupne kombinované s prírodnými kameňmi. Liate techniky, ktoré vznikli v dobe bronzovej sa používajú po dnes v súlade s modernými technológiami výroby šperkov.

Najbujnejším obdobím výroby šperkov bola nepochybne antika, na ktorú neskôr nadviazala ešte pôsobivejšia renesancia. Ľahkosť a eleganciu klasické antického odevu dopĺňali bronzové, zlaté a strieborné náramenice, náhrdelníky, prstene a ozdoby do vlasov. To čo Antika priniesla v plnom kvete, renesancia vyladila do posledného detailu. Novodobý záujem o klasický svet sa odrážal v dizajne, v ktorom sa stretávajú populárne mytologické scény. Oživilo sa starodávne rytie drahokamov a vyobrazovanie portrétov odzrkadľovalo kultúrny trend zvýšeného umeleckého vedomia jednotlivcov. Už vtedy boli konkrétnym kameňom pripisované liečivé a ochranné vlastnosti.

Až do konca 14. storočia sa drahokamy väčšinou brúsili nie rezali. Rozšírený svetový pokroky v technikách rezania, ktoré im dodali ešte väčšiu iskru. Hodnotu určovala veľkosť a žiarivá farba. Smalt, ktorý často pokrýval obe strany šperku sa stal prepracovanejším a farebnejším. Na tuhé ženské šaty sa pripevňovali veľké ozdoby s vírivou botanickou výzdobou, ktorá bola pre toto obdobie tak typická ako maľovaný inovatívny neprehľadný lak.

Najväčší rozmach spracovania drahých kameňov sa odohrával v 18. storočí. Diamanty ovládli klenotnícky trh veľkolepými súpravami zo striebra, ktoré vyzdvihovalo ich číru "farbu".Nástupom priemyselnej revolúcie koncom storočia sa dostali zaužívané techniky výroby šperkov do úzadia. Ručnú prácu nahradili stroje a lacnejšie obdoby drahých kovov. Hromadne lisovaná a odlievaná bižutéria bola vyhľadávaná pre svoju nízku cenu. Zliatiny obecných kovov sa kombinovali s umelými napodobeninami prírodných kameňov. Chýbala im umelecká hodnota, preto sa neskôr popri rozrastajúcej revolúcií objavuje secesia aj umelecké hnutie Art and Crafts.

Zpět na blog
Porovnať 0

Žiadny produkt

Bude upresnené Doručenie
0,00 € Celkom

Objednať